D&I webinaari – Disputes for Breakfast

D&I Event

Intellectual Property Fights webinaarisarjamme toisessa osassa pureudumme pragmaattisesti ja käytännönläheisesti siihen, miten sopimuksellisin keinoin voidaan ennaltaehkäistä IPR-riitojen syntymistä kaupallisessa kontekstissa ja miten IPR-riitoihin tulisi varautua sopimuksissa!

Käymme webinaarissa konkreettisten käytännön esimerkkien valossa lävitse seuraavat avainkysymykset:

  • Miten ennalta ehkäistä IPR-riitoja ja varautua niihin inter partes eli sopimuskumppanien välillä?
  • Miten ennalta ehkäistä IPR-riitoja ja varautua niihin ex parte eli tilanteessa, jossa sopimuksen ulkoinen, kolmas osapuoli esittää IPR-loukkausvaateen?
  • Miten sopimusten vastuunrajoitusmallit ja indemnity-ehdot eli sopimusperusteiset IPR-riitojen prosessaamista ja vahingonkorvauksia koskevat lausekkeet kannattaa laatia?
  • Miten sopimusten riidanratkaisulausekkeet on suositeltavaa laatia, ja missä IPR-riidat sopimuskontekstissa itseasiassa ratkaistaan?

Puhujina ovat D&I:n Partner Helen Lehto, Partner Anna Haapanen, sekä Senior Attorney Eila El Asry.

Tervetuloa mukaan!

Jos et ole saanut kutsua tilaisuuteen ja haluaisit osallistua, voit olla yhteydessä: essi.leivo@dittmar.fi

Latest insights

Data Act is applicable in all EU Member States

Article / 12 Sep 2025

Q&A - Navigating the future of health law

Article / 25 Aug 2025